Stálé expozice

Geopark – geoturistika

Informační centra Stálá expozice Naučné stezky Tipy na výlety Geoprůvodce Kde se to tu vzalo

Stálé expozice

Procházka zaplavenou Chrudimí

Povodně. Vzbuzují obavy, strach, ale i úžas. V minulosti se jim nevyhnula ani Chrudim. Stáhněte si aplikaci z kamenné dlažby a na třech místech v centru města nahlédněte do historie, současnosti a budoucnosti chrudimské „vysoké“ vody.

Obyvatelé i návštěvníci Chrudimě se dozvědí více o záplavách, jež se v minulosti prohnaly městem. Hned na třech chrudimských lokalitách jsou umístěny kamenné informační dlaždice s QR kódy, po jejichž sejmutí budou majitelé chytrých telefonů přesměrováni na internetovou adresu, která jim umožní stažení aplikace obsahující příslušné detaily. Jedna dlaždice je umístěna pod Širokými schody na náměstí U Vodárny (49.9495036N, 15.7957972E), další je součástí chodníku před hotelem Alfa (49.9520231N, 15.7913622E) v ulici Čs. partyzánů a třetí kamenný prvek se nachází v chodníku na Tylově nábřeží (49.9542128N, 15.7946261E) v blízkosti mostu přes řeku Chrudimku (za restaurací Modrá hvězda).

Menhir na Podhůře

V roce 2013 byl v rekreačních lesích Podhůra “zasazen” menhir, který je umístěn na rozcestí spojující tři cesty symbolizující spojení CHKO Železné hory, Mětských lesů Chrudim, s. r. o. a Národního geoparku Železné hory, jehož severní brány je tento kámen pomyslným strážcem. Menhir je tvořen křemencem, který je přibližně 480 mil. let starý.

Pasíčka – východní brána do geoparku

U Záchranné stanice a ekocentra Pasíčka je od listopadu 2015 otevřeno Návštěvnické centrum pro Národní geopark Železné hory tzv. východní brána do Geoparku. Je to volně přístupný objekt s herními a výukovými prvky zaměřený na geologii a paleontologii. Můžete si zde vykopat dinosaura, prozkoumat různé druhy zkamenělin nebo se dozvědět, jak vzniká pískovcové skalní město. U stanice je také instalovaná geologická expozice hornin žulového typu z území Geoparku Železné hory.

Venkovní geologická expozice v Kovářově

Před budovou Muzea venkova v Kovářově se nachází venkovní expozice hornin představující pestrost geologického podloží v okolí. Kovářov je znám zejména jako výchozí bod pro projížďky na koních, které je možné absolvovat z místního Ranče. Je zde také Farmářská prodejna nabízející certifikované regionální produkty z Železných hor.

Berlova vápenka Třemošnice – muzeum vápenictví

V září roku 2008 začala rozsáhlá rekonstrukce spodní vápenné pece a okolního prostranství tzv. Berlovy vápenky v Závratci u Třemošnice. Rekonstrukce byla ukončena v roce 2010, kdy byla 19. června slavnostně otevřena expozice muzea vápenictví. Nejdůležitějším exponátem je budova samotná. Zvědavý návštěvník si může prohlédnout unikátní výtah na zavážení pecí nebo může vstoupit přímo do nitra vápenné pece. Na několika panelech se lze dočíst mnoho o historii vápenictví a zdejší vápenky, stejně tak o geologii a historii podniku Prachovice. K zajímavostem patří také zmínka o zdejší visuté lanovce, která dopravovala vápenec z prachovických lomů až do Závratce. K vidění je i řada hmotných exponátů včetně četných geologických ukázek z území Geoparku Železné hory.

Otevírací doba:
květen–září (ÚT–NE) 10:00–18:00
duben, říjen (SO–NE) 9:00–17:00

Kontakt:
Berlova vápenka, U Vápenky 498, 538 43 Třemošnice
vapenka@tremosnice.cz, tel.: 461 105 405

Městské muzeum ve Skutči – expozice kamenictví

Venkovní i vnitřní expozice přibližuje historii i současnost tradičního řemesla úzce spjatého se Skutečskem. Vnitřní expozice prezentuje geologickou pestrost Skutečska a historii kamenoprůmyslu. Venkovní část kamenické expozice byla vytvořena se záměrem procházky fiktivním kamenolomem. Návštěvník má možnost nahlédnout pod pokličku jednotlivých pracovišť a osahat si jednotlivé nástroje a zařízení, která se v pravené podobě používají v kamenoprůmyslu dodnes.

Otevírací doba:
PO–NE 9:00–12:00, 13:00–17:00

Kontakt:
muzeum@skutec.cz

Geoexpozice ve Svitavách

Geopark zasahuje svými aktivitami i dál za svoje hranice. Na podzim roku 2014 byla otevřena Geoexpozice v parku Patriotů ve Svitavách. Seznamuje návštěvníky s horninami svitavského regionu a okolí. Obsahuje 10 horninových bloků s popisnými cedulkami a naučnou tabuli, která přibližuje geologické poměry Svitavska.

Dětské hřiště Rušinov

V nedaleké obci Křemenici byl v minulosti hojně těžen křemen, který se byl dobýván jako surovina pro sklářské hutě. Proto můžete v Rušinově nalézt dětské hřiště s prolézačkami ve tvaru křemenů, na které si můžete třeba i vylézt. Hřiště vzniklo v létě roku 2017.

 

Dětské hřiště Horní Babákov

V Horním Babákově vzniklo na začátku roku 2018 tematické dětské hřiště. Jelikož se několik metrů od místa, kde se hřiště nachází, v 60. letech 20. století prováděli průzkumné důlní práce, které měly odhalit potenciál těžby zdejšího rudního ložiska, i hřiště samotné připomíná krátkou těžební historii tohoto místa: je ve tvaru těžební věže.

Geologická expozice Horní Raškovice

U rozhledny Barborky v Horních Raškovicích vznikla na podzim roku 2017 zajímavá geologická expozice nejhojnějších a nejdostupnějších železnohorských kamenů. Od rozhledny se také můžete vydat na 2,2 km dlouhou naučnou stezkou Raškovýckými lomy až k tzv. bezedné jámě, ke které se váže zajímavá pověst.

Geoexpozice “cesta vody” v Bukovině

Na podzim roku 2018 byl v Bukovině u Přelouče nainstalovaný zajímavý geologický objekt, který popisuje cestu vody. Sami si můžete pomocí donesené vody v hrníčku z nedalekého rybníka vyzkoušet, jak celý koloběh funguje.

Geologické schody na rozhledně Boiice

Na podzim roku 2018 byly u rozhledny Boiiky “zasazeny” nové schody, které nesou informaci o svém geologickém původu.

Geologické prvky na dětském hřišti v Lipolticích

V létě roku 2018 byly v Lipolticích na dětském hřišti instalovány nové geologické hmatové prvky a na místě také přibylo tematické dětské houpadlo ve tvaru amonita.

Geologická venkovní učebna v Holicích

Od jara do léta roku 2018 probíhaly u Gymnázia Emila Holuba v Holicích práce na venkovní geologické učebně, která pomůže místním studentům při výuce geologie. I když už jsou Holice mimo území Geoparku, jsme rádi, že jsme i zde mohli přiložit ruku k dílu a podílet se na geologickém vzdělávání zábavnou formou.

Venkovní geologická expozice v Malči

Na zahradě Základní a mateřské školy Maleč byla vybudována venkovní geologická expozice zaměřená na horniny vyskytující se v okolí a na území Národního geoparku Železné hory. Expozice je volně přístupná a je u ní informační panel. K dispozici máte i pracovní list se 7 otázkami prověřující nabyté znalosti.

Venkovní geologická expozice v Heřmanově Městci

Heřmanův Městec se nachází na rozhraní dvou významných geologických celků, které byly v minulosti zaplaveny mořem. Proto lze tvrdit, že Heřmanův Městec je město u dvou moří. Tato expozice je tvořena deseti bloky hornin z území Národního geoparku Železné hory. Bloky jsou velikosti minimálně 1 x 1 m, část je vždy naleštěna tak, aby bylo možné nahlédnou do struktury horniny. Součástí jsou popisné tabulky s informacemi o genezi, minerálním složení a výskytu v nejbližším okolí. Dále součástí expozice jsou dvě tabule s informacemi o geologii okolí Heřmanova Městce a s obecnými informacemi o Národním geoparku Železné hory. K expozici si můžete stáhnout pracovní list, ve kterém uplatníte nově nabyté informace z expozice.

Geopark a přírodní zahrada „U Platanu“ v Chotěboři

V roce 2012 byl v areálu gymnázia Chotěboř slavnostně otevřen geopark a přírodní zahrada s názvem U Platanu. Unikátní venkovní expozice hornin Vás zavede do prastaré minulosti Země, do dob kdy tuhla magmata, vznikaly kontinenty a moře se vzdouvala. Na jednom místě tak máte možnost přímého kontaktu s rozličnými horninami okolního a zejména železnohorského regionu. Dozvíte se, kdy a jak jednotlivé horniny vznikaly, případně jaký mají v dnešní době pro člověka význam. Expozice je otevřena ve všední dny od 8 do 15 hodin. Pracovní listy k expozici jsou pro zájemce dostupné v informačním centru v Chotěboři nebo ke stáhnutí zde.