PÁR SLOV O PROJEKTU
Vydejte se po stopách historie Země na území Železných hor. Toto ne příliš rozsáhlé území je geologicky velice pestré. Během jeho návštěvy můžete v průběhu dvou až tří dnů poznat historii starou téměř 700 miliónů let. Máte možnost nalézt více než 100 druhů hornin s řadou ojedinělých a vzácných minerálů a usazeniny se širokým spektrem zkamenělin. Během svého putování můžete navštívit informační stanoviště v podobě dřevostaveb s tematickou náplní STAROHORY (Proterozoikum), PRVOHORY (Paleozoikum), HLUBINNÉ VYVŘELINY (Plutonity), DRUHOHORY (Mezozoikum) a HYDROGEOLOGIE. Na každém z nich získáte informace o tématu s odkazy na blízké lokality s dalšími informačními panely. Před informačními stanovišti je umístěna venkovní expozice tvořená mohutnými horninovými bloky s vyleštěnými plochami.
Součástí projektu je i zpřístupnění reprezentativních skalních výchozů v několika opuštěných lomech. Na některých význačných skalách byly instalovány nerezové tabulky s názvy hornin. Celkovou rekonstrukcí prošla naučná stezka Údolí Doubravy. Po kliknutí do mapy se můžete o jednotlivých objektech projektu dozvědět více.
Projekt Železné hory – geologicky významná oblast, realizovala Agentura ochrany přírody a krajiny ČR, Správa CHKO Železné hory a krajské středisko Pardubice s využitím dotace z Operačního programu Životní prostředí.
Chráněná krajinná oblast je jedním z významných partnerů národního geoparku Železné hory. Zabírá téměř třetinu jeho rozlohy a za svou výjimečnost vděčí i pestrému geologickému podloží, na kterém se vyskytují rozmanité formy života.